TŘIKRÁT ČTYŘI

  • TŘIKRÁT ČTYŘI
U tohoto projektu jsme byli od počátku, už ve fázi povolování stavby, přes stavbu jako takovou až po projekt a realizaci interiéru. Projekt řešil novostavbu tří domků, jejichž účelem je ubytovat děti a jejich mladinké maminky, které jim pro vstup do života zvolily vcelku netradiční místo pobytu a tím je Výchovný ústav.

Jedná se o tři samostatné přízemní domy, které mají simulovat rodinné prostředí. V každém domku se nachází byt se společným prostorem obýváku a kuchyně, kde je i místo pro hraní si a batolení dětí. Ke společnému prostoru přiléhají čtyři pokoje pro každou dívku a její děťátko zvlášť, přičemž vždy dva pokoje mají společnou koupelnu a WC.
Domy jsou v interiéru od sebe barevně odlišené a to pro usnadnění orientace jejich obyvatel. Vzhledem k častému střídání obyvatel je barevný základ neutrální s doplněním konkrétní barvy. Díky tomu lze pokoje jednoduše dovybavit textiliemi a osobními věcmi v neutrálních tónech, ale i nejrůznějšími dětskými pestrobarevnými potřebami a hračkami tak, aniž by to výrazně narušilo celkový dojem.
Vzhledem k omezením hygienickým, provozním či požadavku použití extrémně odolných materiálů a produktů je vybráno vybavení pro uspokojení všech těchto požadavků. Jedná se například o stěrkovou podlahu a PVC povrch podlahy v koupelnách z důvodu měkkého a zároveň bezesparého povrchu. Tady jsme si mohli pohrát právě s barvami. Barevné šmouhy v šedém základu stěrky skryjí i sem tam nějakou nečistotu. Barevné akcenty v podlahách jsou zopakovány na obkladech v koupelnách a v kuchyňských koutech. Barva se objevuje i na dvířkách kuchyňské linky, na obkladu za postelemi a na vybraném solitéru. Díky tomu můžeme říct, že prostory mají domáckou atmosféru.
Jednotlivé kusy vybavení jako jsou například vodovodní baterie, materiály kuchyňských linek a ostatní solitérní kusy jsou vybrány s ohledem na omezený rozpočet, zjednodušení opravy v případě poškození a na nízké náklady v případě nutné výměny. Veškeré vybavení bylo instalováno buď vysoce odolné (nerozbitné ale není nic :) , či naopak levné pro finančně nenáročnou náhradu. Fotografie znázorňují různé způsoby využití prostor – pokoje pro těhotné maminky / pro již narozená miminka / pro batolata místo na hraní či stolování / společný prostor pro společné setkávání… Kéž by dívkám toto zařízení bylo kompasem k tomu, aby si vybraly pro svou budoucnost lepší cestu, než kterou se vydaly dříve a došly až sem. Kéž by příjemné prostředí bytu přispělo k přehodnocení životního postoje a nakoplo mamky k lepšímu vnímání hodnot a k sebereflexi.
  • Photo by Photo Tadeáš Hlásek - fotograf, videomaker
Nezávazná schůzka